Skip to main content

Eurotrip – jak zaplanować podróż?

Grzegorz Góral
28 marca 2024
Szacowany czas czytania: 7 minut

Marzysz o zwiedzeniu Starego Kontynentu bez przeszkód i ograniczeń? W takim razie Twoim celem jest eurotrip, wycieczka po najważniejszych miastach Europy. Zaraz po pierwszej ekscytacji pojawia się pytanie, jak zorganizować taki wyjazd i jak odnaleźć się w kilku krajach na przestrzeni kilku dni. Nie martw się! Przeczytaj nasz poradnik i rozpocznij planowanie eurotripa!

Czym jest eurotrip?

Można powiedzieć, że eurotrip samochodem to podróż po wybranych lokalizacjach Europy. Celem jest odwiedzenie często jak największej liczby miast lub stolic europejskich, poznanie różnych kultur, próbowanie odmiennej kuchni i przeżywanie przygód bez zobowiązań narzucanych przez biura podróży. To Ty decydujesz gdzie i kiedy jedziesz, w jakich miejscach śpisz, w których lokalach jesz posiłek. W zasadzie nie masz nad sobą żadnych ograniczeń. Czy to znaczy, że nie musisz się do niej przygotować?

Taka eurotrip wycieczka jest spontanicznym wyjazdem tylko na pierwszy rzut oka. Każdy, kto wybiera się w podróż po Europie, musi uwzględnić następujące kwestie:

 • koszty podróży;
 • sposoby przemieszczania się między lokalizacjami;
 • miejsca do spania;
 • ubezpieczenie zdrowotne;
 • ubezpieczenie dodatkowe;
 • miejsce rozpoczęcia i zakończenia podróży;
 • ilość i rodzaj bagażu;
 • środki finansowe w różnych walutach.

Oczywiście w większości lokalizacji z powodzeniem zapłacisz euro. Jednak w krajach, gdzie waluta ta nie obowiązuje, możesz napotkać na problemy. Często są to zdecydowanie wyższe kursy wymiany ustalane indywidualnie na stacjach paliw czy w hotelach. Do takich krajów należą: Bułgaria, Czechy, Szwecja czy Rumunia. Dlatego lepiej mieć przy sobie pewien zapas waluty obowiązującej w danym kraju lub skorzystać z wymiany online.

Popularne kierunki na start eurotripu

Gdy planujesz swój pierwszy eurotrip, plan jest obowiązkowy. A ten w początkowym kroku uwzględnia miejsca startu takiej podróży. Jak je wybierać, by zwiedzanie europejskich miast było przyjemne i nie narażało Cię na straty czasu? Pamiętaj, że miasto, w którym zaczynasz eurotrip musi być:

 • otwarte na turystów zagranicznych;
 • wyposażone w rozbudowaną infrastrukturę transportową;
 • znane z przystępnej bazy hotelowej.

Dzięki tym kilku prostym zasadom łatwiej będzie Ci wybrać miasto na start. Zerknij też na poniższe propozycje dla początkujących eurotripowiczów.

 • Londyn. To idealne miejsce na rozpoczęcie europejskiej przygody. Londyn ma świetne połączenie lotnicze z większością miast Europy. Dodatkowo możesz skorzystać z wielu propozycji noclegowych w rozbudowanej bazie hoteli.
 • Paryż. Francuska stolica sama w sobie jest świetnym miejscem do zwiedzania, ale też doskonałym początkiem na eurotrip. Plan może uwzględniać Paryż jako początkowy przystanek, głównie ze względu na liczne atrakcje i świetne połączenie kolejowe z innymi miastami.
 • Amsterdam. Jest dobrze skomunikowany z innymi europejskimi miastami i oferuje nie tylko bogatą ofertę kulturalną i rozrywkową, ale również uroczą atmosferę i charakterystyczną architekturę.
 • Barcelona. Tu możesz zatrzymać się na dłużej lub rozpocząć swój eurotrip. Wycieczka może obejmować wspaniałe obiekty kultury i nowoczesne atrakcje. Poza tym to wspaniała opcja na podróż do innych miast np. samolotem.

Eurotrip Holandia

Dlaczego Holandia to świetny kierunek na eurotrip? Wycieczka do tego kolorowego kraju będzie obfitowała w unikalne przygody, których szybko nie zapomnisz. Holandia jest bogata pod względem kulturowym i historycznym. Zerknij na propozycje kilku lokalizacji i interesujących atrakcji, których możesz tam doświadczyć.

 • Amsterdam. Stolica Holandii, które oferuje takie atrakcje jak Muzeum Van Gogha, Rijksmuseum, Dom Anny Frank czy malowniczą dzielnicę Jordaan. Poza tym odwiedzisz w nim świetne kawiarnie i restauracje.
 • Keukenhof. Jest to największy na świecie ogród tulipanów, z setkami tysięcy kwiatów w różnorodnych kolorach, który robi wrażenie w sezonie wiosennym.
 • Rotterdam. Drugie co do wielkości miasto Holandii, które słynie z nowoczesnej architektury, takich jak Kubuswoningen (domki sześcienne), Euromast (wieża widokowa) oraz muzea, takie jak Museum Boijmans Van Beuningen.
 • Giethoorn. Znane jako „Wenecja Północy”, to urokliwe miasteczko zbudowane na kanałach, które można zwiedzać łodzią.

Eurotrip Niemcy

To jedno z najpopularniejszych państw na początek podróży eurotrip. Plan może obejmować kilka najważniejszych miast i obiektów turystycznych, które warto obejrzeć właśnie tam. Co więcej, z każdego z poniżej wyszczególnionych miast można z łatwością dostać się do innych dzięki rozbudowanej infrastrukturze transportowej. Poznaj kilka miast, które warto zobaczyć na początku podróży po Europie właśnie w Niemczech:

 • Berlin. Stolica Niemiec oferuje bogatą historię, kulturę i atrakcje turystyczne, takie jak historyczny Mur Berliński, Brama Brandenburska, Muzeum Historii Niemieckiej (Deutsches Historisches Museum) oraz żywą scenę artystyczną i nocne życie.
 • Monachium. Znane z okazałego ratusza na Marienplatz, pięknych parków, takich jak Englischer Garten oraz z historycznych budowli, takich jak Residenz – dawna siedziba Wittelsbachów.
 • Drezno. Miasto słynie z pięknych barokowych budowli, takich jak Zamek Królewski w Dreźnie oraz z Galerii Malarstwa Starych Mistrzów, która posiada bogatą kolekcję dzieł sztuki.
 • Rothenburg ob der Tauber. Średniowieczne miasto z zachowaną starówką, malowniczymi uliczkami i dobrze zachowanymi murami obronnymi.

Eurotrip Hiszpania

Dlaczego warto rozpocząć swój eurotrip właśnie na hiszpańskiej części Półwyspu Iberyjskiego? Argumentów jest mnóstwo, a ich bogactwo jest widoczne po spojrzeniu na listę miast i atrakcji, które tam na Ciebie czekają. Zerknij na poniższy spis:

 • Barcelona. To dynamiczne miasto nad Morzem Śródziemnym słynie z niezwykłej architektury Antonio Gaudiego, takich jak Sagrada Familia i Park Güell, a także z tętniącej życiem atmosfery na La Rambla i plaży Barceloneta.
 • Madryt. Stolica Hiszpanii zachwyca piękną architekturą, bogatymi zbiorami sztuki w muzeach, takich jak Muzeum Prado i Centro de Arte Reina Sofia, oraz królewskim pałacem (Palacio Real) i Parkiem El Retiro.
 • Sewilla. Malownicze miasto w Andaluzji, gdzie można podziwiać gotycką katedrę (Catedral de Sevilla) z dzwonnicą Giralda, Pałac Alcazar oraz urokliwe dzielnice, takie jak Barrio Santa Cruz.
 • Santiago de Compostela. Święte miasto znane jako miejsce zakończenia słynnej pielgrzymki Camino de Santiago, gdzie można zobaczyć imponującą katedrę oraz starówkę wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
 • Ibiza. Wyspa znana z pulsującego życia nocnego, pięknych plaż, takich jak Playa d’en Bossa i Cala Comte, oraz zabytkowego miasta Ibiza Town z malowniczym portem.

Eurotrip samochodem czy busem?

Skoro cały plan związany z pierwszym przystankiem jest już za Tobą, warto wybrać sposób dotarcia do początkowej lokalizacji. Dla wielu podróżnych eurotrip samochodem to podstawowa forma przemieszczania się. Zapewnia wygodę i elastyczność. Pamiętaj jednak, że pokonywanie kolejnych kilometrów własnym autem może być męczące. Dlatego coraz więcej osób rozpoczyna swoją przygodę z eurotripem od podróży busem. Dlaczego warto dojechać do pierwszego przystanku właśnie nim?

Przede wszystkim ograniczasz koszty. Nie musisz martwić się paliwem, stanem auta, parkingami, winietami i tym podobnymi rzeczami. Po prostu zamawiasz busa, który podrzuci Cię np. do Berlina lub Amsterdamu i z tamtej lokacji rozpoczynasz swoją przygodę.

Po drugie początkowa podróż busem daje Ci czas na zaplanowanie kolejnych celów eurotripa. Być może w czasie jazdy poznasz nowych ludzi, którzy mają podobne pomysły i zmienisz swoje plany? Wszystko jest możliwe!

Po trzecie swój eurotrip możesz zakończyć busem. Wystarczy, że postanowisz wybrać lokalizację, w której bus zabierze Cię znowu do Polski. To komfortowa opcja, która eliminuje konieczność angażowania własnego auta. Wsiadasz i wracasz do domu. Proste!

Gotowy na swój eurotrip?

W zasadzie teraz nie pozostaje nic innego, jak rozpocząć planowanie podróży. Wybierz lokalizacje, skompletuj dokumenty, ekwipunek i pieniądze oraz skorzystaj z możliwości wygodnego transportu do miejsca docelowego. Udanej zabawy!

Grzegorz Góral

Brak komentarzy

Twój adres email nie zostanie opublikowany.