Pierwszy wyjazd za granicę — jak się przygotować do wyjazdu i co zabrać ze sobą

Grzegorz Góral
31 października 2023
Szacowany czas czytania: 7 minut

Czeka Cię pierwsza podróż za granicę? To może być dla Ciebie ważna przygoda, dzięki której z większą chęcią będziesz zwiedzać kolejne kraje czy po prostu otworzysz się na nowe możliwości zarobkowe. Jednak zanim wyruszysz za granicę, to musisz dobrze się do tego przygotować. Sprawdź, jak zorganizować bezpieczny wyjazd za granicę!

Lista rzeczy na wyjazd za granicę, o których nie możesz zapomnieć 

Przygotowania do podróży za granicę różnią się w zależności od celu wyjazdu. W związku z tym przygotowaliśmy dla Ciebie praktyczną listę rzeczy, o których nie możesz zapomnieć, niezależnie od tego, czy wybierasz się w podróż rekreacyjną, czy też w celach zawodowych.

Lista rzeczy na wyjazd rekreacyjny

 • Dokumenty tożsamości i podróży – upewnij się, że masz ważny paszport lub dowód osobisty. Dla pewności zawsze warto zabrać ze sobą także kopie tych dokumentów i przechowywać je w innym miejscu niż oryginały.
 • Karta kredytowa i gotówka – oczywiście na wyjazd za granicę musisz też zabrać ze sobą pieniądze. Zabierz ze sobą kartę np. kredytową lub walutową, a także gotówkę. Jeszcze przed podróżą wymień złotówki na wybraną walutę.
 • Środki przeciwbólowe i lekarstwa – zabierz ze sobą podstawowe leki, które mogą Ci się przydać w przypadku bólu głowy, brzucha lub innych nagłych dolegliwości. Spakuj też zestaw pierwszej pomocy np. bandaże i plastry.
 • Ładowarki i niezbędne urządzenia – upewnij się, że masz spakowane odpowiednie ładowarki i wszystkie potrzebne urządzenia np. aparat fotograficzny.
 • Niezbędne ubrania i kosmetyki.

Lista rzeczy na wyjazd do pracy

 • Dokumenty związane z pracą – przede wszystkim dowód osobisty, kopię umowy itp.
 • Ubrania na różną porę roku – dopasuj ubrania do różnej pogody. Szczególnie jeśli planujesz długi pobyt za granicą.
 • Pieniądze – zabierz kartę kredytową lub walutową, a do tego wymień złotówki na obcą walutę. Dzięki temu bez problemów kupisz sobie jedzenie i inne niezbędne rzeczy.
 • Lekarstwa – spakuj do walizki wszystkie niezbędne leki, środki przeciwbólowe oraz apteczkę z bandażami, plastrami itp.
 • Jedzenie – wielu pracowników z Polski zabiera ze sobą ulubione jedzenie, konserwy i przetwory, żeby ograniczyć wydatki za granicą.
 • Elektronika – przyda Ci się nie tylko telefon, ale też laptop oraz karta SIM z dostępem do międzynarodowego roamingu. Weź też ze sobą odpowiednie ładowarki.

Jaki środek transportu wybrać na pierwszy wyjazd za granicę?

Zastanawiasz się, jaki środek transportu sprawdzi się najlepiej, gdy chcesz wyjechać za granicę? Do dyspozycji masz sporo opcji – samolot, pociąg, samochód czy nawet autobus. Jednak wśród najpopularniejszych rozwiązań są busy, ponieważ gwarantują jeszcze większą wygodę podróżowania, a do tego umożliwiają zabranie znacznie większego bagażu, niż w przypadku samolotu. 

Busy za granicę – dlaczego to dobra opcja?

 • Szybki terminowy dojazd – busy do krajów sąsiednich często oferują szybki i terminowy dojazd. Możesz być pewien, że dotrzesz na miejsce w umówionym terminie, co jest istotne zarówno w podróży służbowej, jak i turystycznej.
 • Cena biletu – jeśli interesują Cię tanie podróże, to bus jest dobrą opcją. Bardzo często oferują znacznie korzystniejsze ceny biletów w porównaniu do samolotów i pociągów. Dlatego to doskonała alternatywa dla osób, które szukają oszczędności, a przy tym nie chcą rezygnować z wygody podczas podróżowania za granicę.
 • Klimatyzacja i wygoda podróżowania – nowoczesna flota busów znacząco wpływa na komfort podróżowania. Takie busy są wyposażone w klimatyzację, dzięki której będziesz chętnie wyjeżdżać także latem. Dodatkowo na pokładzie dostępne jest centrum rozrywki i regulowane siedzenia.

Co wziąć pod uwagę planując podróż za granicę?

Zastanawiasz się, co ma największy wpływ na Twoje zadowolenie, bezpieczeństwo i komfort? Przygotowaliśmy dla Ciebie listę najważniejszych kwestii, które sprawią, że wyjazdy za granicę będą udane, a Ty coraz chętniej będziesz decydować się na podróże – zarówno w celach zarobkowych, jak i turystycznych.

Możliwość zabrania dużego bagażu

Planujesz dłuższy pobyt za granicą, a może masz sporo rzeczy, które chcesz ze sobą zabrać? W takim razie samolot może się okazać dla Ciebie zbyt kosztowny. Zamiast tego zdecyduj się na podróż busem, ponieważ możesz zabrać ze sobą znacznie więcej ubrań, kosmetyków, pamiątek itp. Bez problemów zmieścisz też najpotrzebniejsze sprzęty typu laptop, aparat czy tablet. Jest to szczególnie ważne, gdy wyjeżdżasz do pracy i chcesz zapakować do jednej torby wszystkie niezbędne rzeczy.

Dojazd do najpopularniejszych krajów Europy Środkowej

Jeszcze przed zakupem biletu koniecznie sprawdź trasę przejazdu busa. Dzięki temu dowiesz się, czy nie będziesz mieć problemów z przedostaniem do danego kraju lub miasta. Wśród najpopularniejszych krajów docelowych są m.in. Niemcy, Holandia czy Belgia. To właśnie w tych państwach możesz zobaczyć wiele ciekawych zabytków, a nawet prawdziwych cudów natury. Poza tym to popularne miejsca, do których podróżują Polacy w celach zarobkowych.

Przejazd z konkretnego miejsca do wybranego miejsca docelowego

Podczas organizowania pierwszego wyjazdu za granicę, postaraj się maksymalnie uprościć całą logistykę. Wtedy podróż będzie dla Ciebie znacznie mniej stresująca, ale też unikniesz niepotrzebnych pomyłek. Jak możesz to zrobić? Omijaj środki transportu, które wymagają od Ciebie niepotrzebnych przesiadek. Zamiast tego zdecyduj się na bus z opcją door-to-door. Co to oznacza? Kierowca przyjedzie prosto pod drzwi Twojego domu i zawiezie Cię w wyznaczone miejsce. To bardzo wygodna usługa, jeśli mieszkasz w małej miejscowości lub na wiosce, a do tego chcesz podróżować do miasta oddalonego od lotniska bądź dworca kolejowego.

Jakie dokumenty należy przygotować przed wyjazdem za granicę – w celach turystycznych i zarobkowych?

Podczas podróżowania do kraju Unii Europejskiej nie jest Ci potrzebny paszport bądź wiza, ale i tak powinieneś zabrać ze sobą kilka najważniejszych dokumentów. Przekonaj się, jak zorganizować bezpieczny wyjazd za granicę i jakie dokumenty musisz wziąć ze sobą!

Podróż w celach turystycznych na terenie Unii Europejskiej

 • Paszport lub dowód tożsamości – obecnie obywatele Unii Europejskiej mogą podróżować między krajami UE za pomocą ważnego dowodu tożsamości, takiego jak dowód osobisty lub paszport.
 • Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) – karta ta daje prawo do korzystania z publicznej opieki zdrowotnej w innych krajach Unii Europejskiej na tych samych warunkach co obywatele danego kraju. Niemniej jednak zaleca się dodatkowe prywatne ubezpieczenie turystyczne, dzięki czemu będziesz mógł skorzystać także z prywatnej opieki medycznej – bez obaw o dodatkowe koszty.

Wyjazd zarobkowy w obrębie Unii Europejskiej

 • Dowód tożsamości – podobnie jak w przypadku podróży turystycznych, ważne jest posiadanie aktualnego dowodu tożsamości. Zadbaj o to, żeby dokument był ważny przez cały czas pobytu.
 • Umowa o pracę lub inny rodzaj umowy – osoby wyjeżdżające za granicę w celach zarobkowych powinny posiadać umowę pracy lub inny dokument potwierdzający legalne zatrudnienie w danym kraju. Jeśli tylko masz już zorganizowaną pracę w kraju, do którego podróżujesz.
 • Numer ubezpieczenia zdrowotnego – niektóre kraje mogą wymagać, aby osoby pracujące na ich terenie posiadały ubezpieczenie zdrowotne. W przypadku obywateli UE, karta EKUZ może być używana w celu uzyskania podstawowej opieki zdrowotnej.
 • Dokumenty potwierdzające kwalifikacje – jeśli praca wymaga określonych kwalifikacji, takich jak dyplomy, certyfikaty lub świadectwa, to koniecznie je przygotuj i spakuj. Pamiętaj tylko o tym, że kopie dokumentów powinny być przetłumaczone na język kraju, do którego się udajesz. Najlepiej, żeby zrobić to tłumacz przysięgły, dzięki czemu dokument będzie miał moc prawną i będzie respektowany przez Twojego przyszłego pracodawcę.

Teraz już wiesz, jak przygotować się do pierwszego wyjazdu za granicę. Bez względu na to, czy chcesz podróżować w celach zarobkowych, czy też rekreacyjnych. Zastosuj się do naszych porad, spokój wszystkie niezbędne dokumenty, zdecyduj się na wygodny środek transportu i rozkoszuj się możliwością poznawania kolejnych zakątków świata. Przyjemnej podróży!

Grzegorz Góral

Brak komentarzy

Twój adres email nie zostanie opublikowany.