Skip to main content

Przewóz zwierząt busem za granicę — co warto wiedzieć?

Grzegorz Góral
29 września 2023
Szacowany czas czytania: 3 minuty

Planujesz podróż busem z Polski do innych krajów Unii Europejskiej i zastanawiasz się, jak przewieźć swojego pupila? Przewóz zwierząt bywa prawdziwym wyzwaniem, ale z odpowiednią wiedzą i przygotowaniem, można uczynić tę podróż wygodną zarówno dla siebie, jak i dla swojego czworonożnego przyjaciela. Czy kot lub pies w busie to dobry pomysł? Z tego artykułu dowiesz się, jak wygląda kwestia transportu zwierząt tym środkiem transportu, również pod względem obowiązujących przepisów, a także jak zapewnić odpowiedni komfort swojemu pupilowi.

Podróżowanie ze zwierzętami — czy jest to konieczne?

Każda, nawet najkrótsza wyprawa, bywa dla zwierząt stresującym przeżyciem. Często jednak nie mamy innego wyboru. Przykładem takich sytuacji może być przeprowadzka za granicę lub nawet zwykły wyjazd na wakacje, gdy nie mamy możliwości zapewnienia opieki dla czworonoga. Przewóz zwierząt za granicę jest jednak z wielu względów problematycznych. Pierwszym wyzwaniem jest już sam wybór środka transportu. Jeśli zdecydujesz się na podróż busem, musisz upewnić się, czy dany przewoźnik pozwala na przewóz zwierząt. Firmy nie mają takiego obowiązku i mogą wykluczać taką możliwość w swoim regulaminie. Coraz częściej jednak, wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, oferują także przewóz zwierząt. Pies lub kot zazwyczaj musi podróżować w dedykowanym transporterze, umieszczonym w bagażniku busa. Czasem jednak właściciel może mieć transporter przy sobie, jeśli inni pasażerowie wyrażają na to zgodę.

Co na temat transportu zwierząt za granicę mówią obowiązujące przepisy?

Jeśli zdecydujesz się na przewóz psa za granicę busem, musisz zrobić to w zgodzie z aktualnie obowiązującymi przepisami. Niezbędne informacje znajdziesz na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii. W przypadku podróży za granicę na terenie Unii Europejskiej najważniejszym dokumentem jest rozporządzenie 576/2013, dotyczące transportu zwierząt w celach niekomercyjnych. Zgodnie z tymi przepisami pies, kot lub fretka musi posiadać mikroczip umożliwiający jego identyfikację, zgodny z normą ISO 11784 i możliwy do odczytania przez czytnik spełniający normę ISO 11785. Po drugie, zwierzę musi być zaszczepione przeciwko wściekliźnie nie dalej, niż 21 dni wstecz i nie wcześniej, niż po wszczepieniu czipa. Ponadto należy mieć przy sobie paszport zwierzęcia. Jeśli osoba przewożąca zwierzaka nie jest jego właścicielem, musi także posiadać pisemne upoważnienie od właściciela. Warto wiedzieć, że niektóre kraje wprowadziły własne regulacje prawne. W przypadku Wielkiej Brytanii, Irlandii, Norwegii, Finlandii czy Malty konieczna jest profilaktyka przeciwko tasiemcom. Niektóre kraje mogą nie zezwalać na wjazd z psami należącymi do ras uznawanych za niebezpieczne.

Jakie warunki zapewnić zwierzętom podczas podróży busem?

Transport zwierząt za granicę powinien odbywać się w warunkach jak najmniej dla nich uciążliwych. Podróż do innego kraju zajmie od kilku do kilkunastu godzin, w zależności od miejsca startu, punktu docelowego oraz wybranej trasy. Należy więc przede wszystkim zadbać o odpowiednią ilość wody oraz pożywienia dla pupila. Aby zwiększyć komfort zwierzęcia, warto wybrać jak największy transporter, a wewnątrz umieścić miękki koc lub ulubione posłanie. Jeśli przewoźnik i inni pasażerowie busa wyrażą zgodę na przewóz bez transportera, pamiętaj o smyczy oraz kagańcu dla psa. Kolejna istotna kwestia to temperatura. W gorące dni będzie konieczna odpowiednia klimatyzacja, ponieważ zwierzęta z sierścią źle znoszą upały.

Ile kosztuje transport zwierząt za granicę busem?

Wiesz już, jak przewozić psa w busie za granicę, aby było to dla niego — i innych podróżujących — komfortowe oraz zgodne z przepisami. Zapewne zastanawiasz się jeszcze, ile taki transport może kosztować. Nie da się odpowiedzieć wprost na to pytanie, ponieważ cena zależy od różnych czynników, jak długość trasy czy cennik danego przewoźnika, a w niektórych przypadkach także waga zwierzęcia czy wielkość transportera. Szczegółowe informacje znajdziesz w cenniku lub możesz zapytać o nie w rozmowie z przedstawicielem firmy przewozowej.

Grzegorz Góral

Brak komentarzy

Twój adres email nie zostanie opublikowany.