Skip to main content

Transport zagraniczny – dlaczego warto jechać busem?

Grzegorz Góral
19 października 2023
Szacowany czas czytania: 7 minut

Czytasz transport zagraniczny, myślisz samolot? Nie da się ukryć – gdy podróżujesz do zamorskich krajów, to zwykle jedyna rozsądna opcja. Ale co z podróżami po Europie? Tutaj sprawa ma się zupełnie inaczej. Wyobraź sobie, że jedziesz do pracy lub turystycznie. A celem podróży jest np. Holandia. Bilet na busa będzie zwykle po prostu tańszy. Podróż lądowa ma jeszcze wiele zalet, o których nie mówi się na co dzień. Zainteresowany? Czytaj dalej, a dowiesz się, o co dokładnie nam chodzi.

Bus jest tańszy

Bus do Holandii prawie zawsze będzie kosztował Cię mniej niż samolot. Ceny lotów do Rotterdamu są zmienne, ale w 2023 roku rzadko spadały poniżej 700 zł. I to tylko w przypadku tanich linii, w których i tak będziesz jeszcze dopłacać za nadanie walizki, bo bagaż podręczny ma zwykle śmiesznie mały limit. Tanio bilety zwykle znajdziesz tylko w niektóre, konkretne miesiące, a nawet dni w roku. Nie ma mowy o tanich lotach np. przed świętami. A ty przecież potrzebujesz transportu w konkretnym terminie, a nie wtedy kiedy będzie tanio. I bagażu rozsądnej wielkości, który w przypadku linii lotniczych wiążę się z dużą dopłatą. A przecież musisz jeszcze dojechać na lotnisko, pewnie drogą taksówką. A na miejscu – z lotniska. I nagle nawet tani lot, zmieni się w drogą podróż.

Najprostszym rozwiązaniem tego problemu nie jest śledzenie wyszukiwarek lotów, a po prostu zwrócenie się ku transportowi lądowemu. Jeśli chodzi o nasz przykładowy Rotterdam, ile kosztują nas bilet do Holandii? Cena u nas to 500 – 560 zł. I to bez irytujących limitów bagażu. 

Bus jest wygodniejszy

Być może myślisz, że to bzdura, ale busem jest po prostu wygodniej. Powiesz, że samolotem podróż do Holandii będzie trwała 2 godziny, a busem około 10. To oczywiście prawda i nie sposób dyskutować z tym argumentem. Ale wygodna podróż to niekoniecznie krótka podróż. 

Naprawdę chcesz lecieć?

Wyobraź sobie, że rezerwujesz lotnicze bilety do Holandii. To samo w sobie może być irytujące. Musisz podać swoje dane, w tym adres i nr dowodu lub paszportu. To wzbudza pewne wątpliwości w kwestii bezpieczeństwa strony rezerwacyjnej. Zawsze może się trafić jakiś atak hakerski. 

Większość linii domyślnie próbuję na etapie rezerwacji przemycić dodatkowe usługi. Jeśli nie odznaczysz ich, końcowa cena będzie znacząco wyższa niż oczekiwana. Potem warto zrobić odprawę przez internet, ponieważ zazwyczaj ta na lotnisku również jest dodatkowa płatna. To wiążę się z drukowaniem karty pokładowej lub ewentualnie pobieraniem jej na telefon. Niewielkie, ale jednak kolejne utrudnienie, które przeszkadza w bezstresowym planowaniu podróży.

Musisz spakować się w absurdalnie małym limicie (lub nieco mniej absurdalnym jeśli dopłacisz). Rezygnujesz więc z naprawdę potrzebnych rzeczy. Potem musisz się jeszcze dostać na lotnisko. Pół biedy, jeśli ktoś Cię odwozi, ale, tak czy inaczej, pakujesz się do samochodu, i dojeżdżasz. Jeśli jedziesz na dłużej, o zostawieniu własnego samochodu na lotniskowym parkingu nie ma mowy. Potem np. dowiadujesz się, że lot jest opóźniony. Przechodzisz kontrolę bezpieczeństwa. I odprawę, jeśli nie dało się jej zrobić przez internet. Szukasz odpowiedniej bramki, czekasz. Nadajesz bagaż…

W końcu ładujesz się do samolotu. Oczywiście miejsca na nogi jest za mało, ścisk jest trudny do wytrzymania. Nie ma regulowanych foteli, nie ma mowy o komforcie. Trudno nawet przejść do toalety. A reklamowanie przez załogę przekąsek i napojów jest po prostu irytujące. Jeśli nie lubisz samolotów, to sam lot to dodatkowy, zbędny stres. 

Po wylądowaniu musisz znaleźć swoje walizki, a potem zapewne czeka Cię taksówka. Jeśli jesteś pierwszy raz w obcym mieście, trudno o dobrą orientację w terenie. Szukanie właściwego adresu może być naprawdę stresujące. Ale taksówka to z kolei koszty. Co gorsza, „cwaniak może wyczuć nowego” – możesz martwić się o uczciwość kierowcy. Słowem przesiadasz się co najmniej 2, razy ciągle pilnując swoich rzeczy. Dla niektórych to nie problem, ale dla innych stresującą sytuacją. 

Uff, kiedy opisujemy transport lotniczy, wydaję się on nam naprawdę skomplikowany. Nie można mu jednak odmówić, że twa on krócej. Ale w pewnym sensie, jest tak tylko na papierze, bo wiąże się z wieloma dodatkowymi aktywnościami, których unikasz, wybierając, podróż lądową,

Jedziesz samochodem

Konkretne przewaga jazdy własnym samochodem, to komfort związany z jazdą na własnych warunkach i bez obcych współpasażerów. W ten sposób podróżuje się też często szybciej niż busem – zależy, na jaką prędkość pozwalasz sobie na autostradzie. Ale to, o ile się nie zgubisz, szukając właściwego adresu na miejscu. Pierwsza podróż samochodem po dużym, obcym mieście, może przyprawić o zawrót głowy. Zmęczenie też może zrobić swoje – 10 godzin kierowania autem, to konkretna praca.

Niestety, jest też podstawowy problem – ceny paliwa. Jeśli jedziesz sam – z pewnością wyjdzie drożej niż busem, a może nawet drożej niż samolotem. Z kolei, jeśli zabierasz się z kimś – w samochodzie może zacząć brakować miejsca na bagaż. Nie wszyscy też lubią wybierać się na własną rękę w odległą podróż. To zawsze pewne ryzyko. Takie obawy nie są bezpodstawne, bo kto wie, co może się zdarzyć w jej trakcie.

Jeśli jesteś doświadczonym kierowcą, pewnym siebie i swojego pojazdu i po prostu lubisz prowadzić, podróż np. do Holandii własnym samochodem, może być najlepszym rozwiązaniem. Jednak na pewno nie będzie najtańszym, chyba że jedziecie w kilka osób, i nie najwygodniejszym.

Jedziesz busem

Dzwonisz po busa – np. do nas. Pakujesz tyle rzeczy, ile potrzebujesz. My podjeżdżamy pod Twoje drzwi. Wsiadasz do wygodnego busa. Jest duży nowoczesny, a zatem każdy pasażer i jego bagaż ma wystarczająco miejsca. Możesz się przespać w wygodnym fotelu, albo się zrelaksować przy książce. W naszym busie są gniazdka 230 V, więc możesz korzystać z telefonu albo laptopa tyle, ile potrzebujesz. Nie musisz się martwić o przesiadki, kontrolę bezpieczeństwa, opóźnienia i inne niedogodności związane z lotami. Mamy też klimatyzację i WiFi. Podjeżdżamy pod Twój adres docelowy i jesteś na miejscu w przewidywalnym czasie.

Chociaż podróż trwa dłużej, odbywa się bez stresu i zamieszania. Nie tracisz czasu na formalności. Dobrym rozwiązaniem jest wieczorny kurs – zwłaszcza jeśli masz twardy sen – możesz zasnąć w Polsce i obudzić się już na miejscu. W ten sposób może realnie oszczędzić więcej czasu, niż wybierając samolot.

Bus to zwykle indywidualne podejście do pasażera

Firmy transportowe takie jak nasza, to nie ogromne korporacje, dla których jesteś tylko „numerem pasażera”. To oznacza, że odpowiemy na Twoje potrzeby. Masz wyjątkowo duży bagaż – nie martw się, po prostu powiedz nam o tym przy rezerwacji. Jedziesz ze swoim czworonożnym przyjacielem – jeśli to nie koń, to na pewno się dogadamy. Chcesz wysłać paczkę – to nasza standardowa usługa, którą chętnie i szybko zrealizujemy. Po co czekać kilka dni na dostawę kurierem, skoro my możemy dostarczyć ją w ciągu doby. Możesz porozmawiać z nami o swoich potrzebach, a my nie odeślemy, Cię cytując regulamin świadczenia usług.

Korzyści z wyboru transportu zagranicznego busem

Zbierzmy wszystko w całość. Transport lotniczy jest bardzo szybki – to oczywiście bardzo ważne. Jednak prędkość to praktycznie jedyna przewaga samolotu. Jest z nim najwięcej formalności, konieczność dojazdu z i na lotnisko, a ceny biletów są zwykle wysokie. Sama podróż jest niewygodna, przynajmniej jeśli chodzi o tanie linie lotnicze. Podróż własnym samochodem jest atrakcyjna, jeśli lubisz prowadzić i sam planować swoją podróż. Niestety drogie paliwo i perspektywa długiego czasu przed kierownicą, mogą Cię zniechęcić, nawet jeśli jesteś największym fanem motoryzacji.

Dochodzimy więc do wniosku, że dla większości osób najlepszym rozwiązaniem jest niedoceniany zwykle transport busem. Jest najtańsza, najwygodniejsza i najmniej stresująca. Formalności i przygotowania do podróży ograniczone są do minimum. Zdecydowaliśmy się na oferowanie takich przewozów busem naszym klientom, dodatkowo dostosowując ją do ich oczekiwań. Jeśli nasze argumenty Cię przekonały – chętnie zapraszamy Cię na pokład. Jeśli nie – może wyślesz przez nas paczkę? Albo pojedziesz z nami następnym razem?

Grzegorz Góral

Brak komentarzy

Twój adres email nie zostanie opublikowany.