Skip to main content

Wyjazd za granicę busem czy samochodem?

Grzegorz Góral
28 marca 2024
Szacowany czas czytania: 7 minut

Planujesz wyjazd za granicę? Jeszcze przed rozpoczęciem podróży może pojawić się dylemat – bus czy samochód. Gdy przyjrzysz się zaletom i wadom każdego rozwiązania, decyzja będzie całkiem oczywista. Teraz zerknij na nasze zestawienie i zdecyduj – busy za granice lub wyjazd autem osobowym. Przeczytaj!

Koszty podróży – czy busem będzie taniej?

Dla wielu podróżnych koszty mają największe znaczenie w kontekście podróży. Nie ma czemu się dziwić, bo przemierzanie setek kilometrów jest dzisiaj kosztowne. Co istotne, koszty paliwa to nie jedyna kwestia, którą należy wziąć pod uwagę, przy planowaniu wyjazdu. Przyjrzyj się najważniejszym kosztom, które należy uwzględnić, przy wyjeździe za granicę.

Paliwo na przejazd

Zacznijmy od oczywistej sprawy, czyli paliwa. Załóżmy, że planujesz podróż do Niemiec. Auto osobowe przy prędkości autostradowej spala przeciętnie 7-8 litrów paliwa na każde 100 kilometrów. Oznacza to koszt ok. 50 zł na każde 100 km przejechane w Polsce. W zależności od pojemności zbiornika może uda Ci się dojechać do miejsca docelowego w Niemczech czy innym kraju, jednak jest to mało prawdopodobne. Dlatego czeka Cię również tankowanie u naszych zachodnich sąsiadów. Tam aktualnie paliwo jest średnio o 1 zł droższe, więc koszt ten podnosi się do 60 zł za 100 km. Cały koszt musisz pokryć Ty, bo przecież jedziesz sam.

Jeśli wybierasz busy za granice do Niemiec, one oczywiście też spalają paliwo. Jednak nowoczesne przewozowe busy charakteryzują się umiarkowanym korzystaniem z paliwa. Można przyjąć, że konsumpcja jest podobna na każde 100 km co w przypadku auta osobowego. Pamiętaj jednak, że koszty rozkładają się pomiędzy wszystkich pasażerów. Dlatego za paliwo zapłacisz nieporównywalnie mniej, właśnie jadąc busem.

Serwis auta przed trasą, winiety i dodatkowe opłaty

Poza paliwem podróż za granicę wymaga uiszczenia wielu innych opłat i pokrycia kosztów. Jeszcze przed jej rozpoczęciem czeka Cię serwis pojazdu. Tak długa trasa może być wymagająca dla Twojego samochodu, zwłaszcza jeśli jest eksploatowany od dłuższego czasu. Co będzie trzeba w nim zrobić? Najczęściej chodzi o podstawowy przegląd i wymianę części eksploatacyjnych. Może się jednak okazać, że podczas badania diagnosta dostrzeże nieoczekiwane problemy, które uniemożliwią wyjazd bez naprawy.

Co więcej, wyjazd za granicę wiąże się też z uiszczaniem opłat na trasie. Niemcy nie wymagają kupowania winiet dla aut osobowych, jednak w innych krajach np. na Słowacji czy Węgrzech już musisz je wykupić. Opłaty drogowe czekają też w Holandii. Wszystko to przekłada się na dodatkowe koszty.

Gdy organizowane są przewozy za granice, busy również wymagają serwisu. Jednak czas poświęcony na jego wykonanie i koszty z tym związane są pokrywane ze środków firmowych przewoźnika. Ty, kupując bilet, masz pewność, że auto jest sprawne i gotowe do podróży. Oszczędzasz czas, pieniądze i nerwy.

Door-to-door – wyjazd i dojazd we wskazane miejsce

Największa zaleta podróży swoim autem za granicę to elastyczność w doborze trasy. Możesz jechać z dowolnej lokalizacji i dotrzeć na miejsce kiedy tylko chcesz. Niektórzy obawiają się, że busy za granice do Niemiec czy innych krajów wiążą się z organizacją dodatkowych przesiadek. Jednak dzisiaj profesjonalne firmy organizują spersonalizowane przewozy za granice, busy więc dojeżdżają we wskazane miejsce systemem door-to-door. Co to oznacza?

Takie połączenie oferuje odbiór klienta spod wskazanego adresu i podróż do określonej lokalizacji. Nie jest to przewóz z dworca na dworzec, ale pomoc w dotarciu wprost pod drzwi. Dzięki takiemu rozwiązaniu podróżujący jest pewny, że trafia w wyznaczone miejsce i nie musi martwić się o cel. Warto wspomnieć, że busy za granice oferują transport w systemie door-to-door, jednak nie gwarantują przejazdu trasą, którą oczekuje klient. Kierowca zawsze wybiera optymalne warunki, biorąc pod uwagę również lokalizacje innych podróżnych, których musi zabrać w czasie przejazdu.

Cenisz ekologię? Podróż busem to mniej zanieczyszczeń

Wyobraź sobie, że 9 osób podróżujących busem nagle wsiada do swoich aut i wybiera tę samą trasę. Koszty są niewspółmierne do wspólnej jazdy, a zanieczyszczenie emitowane przez pojazdy przekracza kilkukrotnie wartość emitowaną przez busa. To jednak nie wszystkie korzyści ekologiczne wynikające z takiego przejazdu. Zerknij na poniższe argumenty:

  • Wykorzystanie infrastruktury drogowej. Busy za granice do Niemiec, Francji czy Holandii zapewniają miejsce dla 8/9 osób. To ogranicza ilość przebywających na drodze pojazdów i przekłada się na mniejsze zużycie infrastruktury i zmniejszenie korków w czasie podróży.
  • Efektywność energetyczna. Gdy porównasz zużyte paliwo na trasie w przeliczeniu na jednego pasażera, jest zrozumiałe, dlaczego busy są bardziej ekologiczne.
  • Mniejsze zużycie pojazdów. Zamiast korzystania z kilku pojazdów przez kilka osób, eksploatowany jest jeden bus. To pozwala wygenerować oszczędności w zużyciu paliwa, emisji zanieczyszczeń i serwisach.

Komfortowa podróż dla każdego – nawet przy długich dystansach

Zwolennicy podróży autami często chwalą sobie niezależność podczas jazdy samochodem. To prawda – możesz wybrać dowolną trasę, zatrzymać się w wybranych lokalizacjach czy skorzystać z innych atrakcji. Jednak im dłuższa trasa, tym większe zmęczenie. Z czasem potrzebny Ci będzie odpoczynek, a auto nie będzie jechało samodzielnie. W ostateczności na miejsce możesz dojechać wyczerpany, co jest niebezpieczne zwłaszcza przy pokonywaniu trasy, której nie znasz.

Nieco inaczej wygląda sprawa, gdy organizowane są przewozy za granice. Busy prowadzone są przez doświadczonych kierowców, którzy rozpoczynają trasę w pełni wypoczęci. Jakie jest Twoje zadanie podczas jazdy? W zasadzie nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przespać całą podróż. Możesz też korzystać z internetu, czytać czy rozmawiać z innymi pasażerami. Najważniejsze jest to, że na miejsce dojeżdżać wypoczęty i zrelaksowany, a nawet jeśli zaśniesz, bus nadal będzie pokonywał trasę.

Bezpieczna i sprawna podróż, dzięki kierowcy znającemu trasę

Skoro mowa o kierowcach i długich podróżach, warto wspomnieć też o bezpieczeństwie. Ma ono związek z umiejętnościami i doświadczeniem. Liczy się też znajomość trasy i sposób reagowania na nieprzewidziane zdarzenia. Samodzielna podróż autem za granice może wiązać się z nieoczekiwanymi trudnościami. Zapewne nie znasz drogi i polegasz na nawigacji. W czasie jazdy może dojść do nieoczekiwanych sytuacji, a Ty będziesz sam w obcym dla siebie kraju. W takich chwilach trudno o racjonalne rozwiązania.

Dlatego busy za granice do Niemiec i innych krajów Europy są planowane w sposób rozsądny. Co to oznaczy? Kierowcy zawsze doskonale znają trasy, potrafią dopasować się do zmieniających się warunków i zawsze doprowadzą Cię do celu. Nawet jeśli dojdzie do nieoczekiwanej sytuacji na drodze, kierowca wie z kim i jak się skontaktować, by Twoja podróż mogła nadal przebiegać bez zakłóceń.

Sprawdź ofertę z busami Gregobus

Jeśli chcesz wyjechać za granice, możesz skorzystać z propozycji Gregobus. Zapewniamy przewozy do wybranych krajów europejskich i chętnie dopasowujemy cel podróży do Twoich oczekiwań. Możesz skorzystać z naszej oferty, dzięki czemu zyskasz dostęp do komfortowych i bezpiecznych busów. Każdy z naszych kierowców jest doświadczony i wyspecjalizowany w trasach międzynarodowych, dlatego nie musisz się obawiać o jakość podróży. Po prostu sprawdź dostępne opcje i skontaktuj się z nami w dowolny sposób!

Zatem – busem czy samochodem?

Jakie wnioski nasuwają Ci się po dokładnej analizie pytania? Gdy planujesz podróż, możesz wybrać przewozy za granice. Busy czekają do Twojej dyspozycji. Są sprawne technicznie, bezpieczne, zmniejszają koszty przejazdu i zapewniają komfortową podróż w systemie door-to-door. Oczywiście dla miłośników samodzielnej jazdy autem nie ma nic lepszego niż niezależna podróż. Jednak w trosce o własne środki finansowe, ekologię i jakość podróży zdecydowanie lepszym wyborem są busy za granice.

Skoro masz już wyrobioną opinię na ten temat, skorzystaj z możliwości wyjazdu busem i ciesz się bezproblemową podróżą we wskazane miejsce. Do zobaczenia!

Grzegorz Góral

Brak komentarzy

Twój adres email nie zostanie opublikowany.